Морковот правилно се чува вака – нема да скапе долго време

Морковот правилно се чува вака – нема да скапе долго време

Морковот е зеленчук кој се користи кај нас во се, супи, чорби, јадења, ручеци, салати, смути, сокови…

За користење е лесно, се чува во ладилник а се препорачува да се купи колку што ви треба, бидејќи морковот брзо скапува.

Секогаш темелно лупете го морковот, отстранете ги сите темни делови и измијте го темелно.

Многу е здрав и особено помага со витамините и бета каротенот за видот и кожата.

Јадете го често.

Повеќе на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство