Брзи и вкусни: Мафини од мандарини

Брзи и вкусни: Мафини од мандарини

Брзи и вкусни мафини од мандарини…

Состојки:

 • 120 гр омекнат путер
 • 140 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • 1,5 лажичка прашок за печиво
 • 2 јајца
 • 1 прстофат сол
 • 5 мандарини
 • 1/2 лимон

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Во средно голем сад измешајте омекнат путер и шеќер. Потоа додајте јајца, едно по едно, добро измиксајте со миксер после секое додавање. Измешајте и брашно, прашок за печиво и сол.
 2. Изрендајте кора од 5 мандарини, додајте во смесата и добро измиксајте. Додајте и сок од половина лимон, како и сок од 5 мандарини.
 3. Тестото излејте го во калапи за мафини, до три четвртини. Мафините печете ги 20 минути. Оставете ги да се изладат и послужете.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед