Деликатесна салата со кисела зелка – најевтина варијанта полна витамини

Деликатесна салата со кисела зелка – најевтина варијанта полна витамини

Направете посебна салата со кисела зелка, додека и е сезона.

Состојки:

  • ¾ кг. кисела зелка
  • 1 јаболко
  • ½ лимонов сок
  • 2-3 лажици кисела павлака
  • ½ дл. масло
  • 30 гр. лук и сол по потреба

 

Подготовка:

  1. Се сече зелката, се меша со лупеното и рендано јаболко во сад.
  2. Се става лимонов сок и сечен лук, кисела павлака и масло со сол.
  3. Се меша и се служи.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство