Бело Тоблероне од три состојки – може да биде и посно

Бело Тоблероне од три состојки – може да биде и посно

Направете посебно Тоблероне, бело со кандирано овошје.

Состојки:

  • 400 гр. бело чоколадо
  • 4 лажици мед
  • 200 гр. сецкано кандирано овошје (папаја, кајсии, брусници…)

Подготовка:

  1. Се топи на оган белото чоколадо со медот, па се додава исецканото кандирано овошје.
  2. Се става количина по избор, но сосема доволно е 200 грама кандирано овошје.
  3. Се става во калап триаголнест како тоблероне и се остава да се лади, па се сече.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта