Погачи со павлака и кисело млеко – меки како душа

Погачи со павлака и кисело млеко – меки како душа

Направете вкусни погачи кои се меки како душа.

Состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 20 гр. квасец
 • 1 јајце + белка
 • 1 жолчка за премачкување
 • 1 лажица павлака
 • 2 лажици кисело млеко
 • 100 мл. вода топла
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажици масло
 • 1 лажиче шеќер

Подготовка:

 1. Се раствара квасецот во топла вода и се додава шеќер и 2-3 лажици брашно.
 2. Се меша и се остава да нарасне, па потоа ги ставаме сите состојки и правиме тесто, постепено додавајќи го брашното.
 3. Оставаме да нарасне тестото.
 4. Се премесува и се вадат погачици, се добиваат околу 10.
 5. Во плех со хартија се редат со растојание и се оставаат да нараснат кратко, па се покриваат со крпа и се премачкуваат со жолчка измешана со лажица масло.
 6. Се печат во рерна на 180 степени 40 минути.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*