Мафини со сирење – брз појадок од кој ќе замириса цел стан

Мафини со сирење – брз појадок од кој ќе замириса цел стан

Направете вкусни погачи во калапи за мафини.

Состојки:

 • 2 јајца
 • ½ шолји млеко
 • 1 лажица кисело млеко
 • 150 гр. сирење
 • 1/3 шолји маргарин растопен
 • 1 лажиче сол
 • ½ лажички шеќер
 • прстофат куркума
 • 1 лажиче сув квасец
 • маргарин за премачкување
 • сусам за горе
 • брашно по потреба

Подготовка:

 1. Се мати едно цело јајце и една белка, а жолчката се остава за премачкување.
 2. Се додаваат во изматените јајца и млеко со кисело млеко, истопен маргарин и изронето сирење, сол и шеќер, куркума и сув квасец.
 3. Се меша и се додава брашно тип 450 колку да се замеси тесто. Нека надојде на топло и поделете го тестото на 6 дела, па секоја топка развлечете ја.
 4. Премачкајте ги со растопен маргарин и ставете ги една преку друга три кори, замотајте ролат.
 5. Исечете го на еднакви делови и ставете ги во намастени калапи.
 6. Премачкајте со жолчка и ставете сусам.
 7. Се печат на 180 степени додека не поруменат, околу 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*