Пастрмка со зачини и вино – деликатес на денот

Пастрмка со зачини и вино – деликатес на денот

Направете вкусна пастрмка, посно и лесно јадење.

Состојки:

 • 5-6 пастрмки
 • 1 главица кромид
 • 1 шолја бело вино
 • 1 шолја маслиново масло
 • малку босилек и рузмарин
 • сол, вегета и лимон

Подготовка:

 1. Се чистат и мијат рибите, се засекуваат и се става сол.
 2. Се сечат во чинија кромид со лук, сол, вегета, босилек и рузмарин, масло и вино.
 3. Се остава рибата во смесата половина час, па се става се заедно во тепсија, а горе се става лимон.
 4. Се става алуминиумска фолија и се пече половина час на 200 степени.
 5. Се трга фолијата и се пече уште половина час.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко