Компир салата со пченка – совршен додаток на трпезата

Компир салата со пченка – совршен додаток на трпезата

Деликатесна салата со компир и пченка.

Состојки:

 • 4 компири
 • 1 морков
 • 1 главица кромид
 • 100 гр. пченка од конзерва
 • маслиново масло
 • оцет по вкус
 • малку магдонос

Подготовка:

 1. Се варат компирите и морковот и се лупат и сечат ситно.
 2. Се сече ситно и кромидот.
 3. Се ставаат во сад сите три состојки, се става пченка исцедена, со маслиново масло и оцет, сол по вкус.
 4. Се  меша и се става горе магдонос.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта