Брзи компир пирошки – појадок кој ќе го правите секој ден

Брзи компир пирошки – појадок кој ќе го правите секој ден

Направете брзи и лесни компир пирошки.

Состојки:

 • 1 кг. компир
 • 2 јајца
 • 200 гр. сирење
 • 100 гр. гриз
 • 100 гр. шунка
 • малку магдонос и сол
 • 1 шолја масло

Подготовка:

 1. Се вари компирот во солена вода, се цеди и пасира.
 2. Се меша пасираниот компир со јајца со гриз и ситно сечен магдонос, сирење и шунка.
 3. Се става сол и се замотува како колбас смесата.
 4. Се сече на делови и се пржат на загреано масло, па се цедат на салфета.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*