Урмите секогаш ги има на трпеза за празниците – причини зошто треба често да ги јадеме

Урмите секогаш ги има на трпеза за празниците – причини зошто треба често да ги јадеме

Урмите кои ги има на трпезата за време на празниците Бадник и Божиќ и кои се делат на коледарите, се навистина вкусни, но и здрави и треба да се јадат во текот на целата година.

Содржат многу калциум, витамини и железо. Помагаат телото да се ослободи од токсини, а содржат природни јаглехидрати, како и минерали во својот состав.

Го намалуваат холестеролот, ја јакнат крвта, го чистат телото од бактерии. Според некои истражувања, помагаат и при состојба на несоница.

Сепак, содржат природен шеќер кој лесно се вари во желудникот.

Немаат маснотии, па затоа се препорачуваат и за слабеење.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Џем од чоколадо лешници и урми

Посни бомбици со урми

Полнети урми

Корпи за постот со урми

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

За маслото да не прска при пржење – има лесен трик, нема да се горите повеќе

Чај за желудникот – нема да имате мака