Солена торта повкусна од руска салата – кремасто уживање

Солена торта повкусна од руска салата – кремасто уживање

Направете вкусна солена торта за празничната трпеза.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 2 моркови
 • 1 шолја ориз
 • 1 шолја грашок
 • 100 гр. салама
 • 1 пакување мајонез
 • 4 лажици кисело млеко
 • 2 кисели краставички
 • 10 маслинки

Подготовка:

 1. Се вари оризот во 3 до 5 шолји вода и се цеди, се меша со исцедениот грашок, се ставаат изрендани варени јајца, варен морков, мајонез, исечена салама и кисело млеко.
 2. Се меша и се остава во ладилник смесата.
 3. Се обликува торта и се ставаат кисели краставички и маслинки за декорација. Може да ставите и моркови или нешто по свој избор.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт