Лапни-голтни: Посна сарма деликатес

Лапни-голтни: Посна сарма деликатес

Направете вкусни посни сарми.

Состојки:

 • 1 главица кисела зелка
 • 1 шолја ориз
 • 1 праз
 • ½ шолји масло
 • 1 ловоров лист
 • бибер, сол и босилек

Подготовка:

 1. Се двојат листовите зелка и се обликуваат за сарма.
 2. Се загрева маслото, се динста ситно сечениот праз и се додава ориз.
 3. Се меша и се ставаат зачини.
 4. Додајте малку врела вода и мешајте да набабри оризот.
 5. Се распоредува филот на листовите, се виткаат сарми и се ставаат во шерпа во која на дното има листови зелка.
 6. Се преливаат со остатокот од маснотијата и се става горе чинија да ги стисне сармите.
 7. Се варат додека водата не испари.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула