Колач како торта: Десерт толку кремаст што се топи во уста (Видео)

Колач како торта: Десерт толку кремаст што се топи во уста (Видео)

Одличен колач, задолжително пробајте го и сами уверете се во финиот вкус…

Состојки за бисквит:

 • 6 јајца
 • 140 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 80 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр мелени ореви

Состојки за крем:

 • 4 јајца
 • 280 гр шеќер
 • 200 гр путер или маргарин
 • 2 лажици рум

Начин на подготовка:

 1. Со миксер добро разматете жолчки, шеќер и ванилин шеќер, посебно разматете белки, па додајте ги останатите состојки за бисквит. 
 2. На пареа разматете јајца и шеќер додека не биде густо, па оставете да се излади. Во изладената маса додајте рум, путер или маргарин. 
 3. Потребна ви е тепсија со големина 34х22 см. Печете на 180 степени околу 25 минути во зависност од рерната.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Душкина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед