За празници, слави и свечености: Брза крем салата со тиквички

За празници, слави и свечености: Брза крем салата со тиквички

Направете посебна млечна салата со тиквички.

Состојки:

 • 1 тиквичка
 • ½ краставица
 • 100 гр. кисело млеко
 • 1 лажица мајонез
 • 1 чешне лук
 • сол
 • магдонос

Подготовка:

 1. Се лупи и мие тиквичката, се сече на мали коцки и се вари во солена вода додека не омекне.
 2. Се цеди и лади, а краставицата се лупи и сече ситно како тиквичката.
 3. Се ставаат во еден сад и се додава киселото млеко со мајонез, па убаво се меша, додавајќи сол.
 4. Се става магдонос и ситнет лук.
 5. Се лади и служи.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта