Тестенини со многу зеленчук

Тестенини со многу зеленчук

Направете вкусни тестенини со зеленчук.

Состојки:

 • 200 гр. тстенини
 • 1 тиквичка
 • 1 домат
 • 2 чешни лук
 • 150 гр. сланина
 • 50 гр. кашкавал
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче босилок

Подготовка:

 1. Се варат во солена вода макароните и се цедат.
 2. Се сече сланината и се пропржува, заедно со тиквичката сечена на коцки и доматот кој треба да е излупен.
 3. Се става и лукот иситнет и зачини.
 4. Се пржи се 15 минути.
 5. Се става сосот над макароните.
 6. Нарендајте кашкавал.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки