Посебен деликатес: Печени пиперки со сирење и кашкавал

Посебен деликатес: Печени пиперки со сирење и кашкавал

Направете вкусни пиперки со сирење

Состојки:

 • 10 печени и исчистени пиперки
 • 100 гр. сирење
 • 30 мл. масло
 • 2 лажици сецкан магдонос
 • 3 чешни лук

Прелив:

 • 2 јајца
 • 3 лажици кисело млеко
 • 1 лажица брашно
 • 100 гр. кашкавал
 • сол
 • 60 мл. јогурт

Подготовка:

 1. Се ставаат пиперките кои треба да се исчистени и испечени на плех со масло и се става сол и бибер.
 2. Се става сирењето горе и се става сецкан лук и магдонос.
 3. Горе се става масло.
 4. Се матат јајцата со сол и со кисело млеко, јогурт и брашно.
 5. Се става сосот на пиперките и се печат на 220 степени 15 минути, па се вадат и се става кашкавал и се допекуваат додека не се стопи.
 6. Се сече ручекот на коцки.

Повеќе на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство