Греено вино со вкус на портокал

Греено вино со вкус на портокал

Грееното вино секогаш е добредојдено во зимските месеци, а особено добро доаѓа во новогодишната ноќ.

Состојки:

  • 500 мл бело вино
  • 1 помал портокал
  • сок од 1 помал портокал
  • 50 гр шеќер
  • 1 лажица мед
  • 2-3 ѕвездест анис
  • 5 каранфилчиња
  • 2 стапчиња цимет

Начин на подготовка:

  1. Портокалот измијте го и исечкајте го на кругови. Ставете во тенџере, додајте исцеден сок од портокал, шеќер и сите зачини и налијте со вода. Оставете да зоврие, намалете ја температурата и гответе на тивок оган околу 20 минути. Изладете па додајте лажица мед.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?