Еве зошто треба секојдневно да консумирате свеж лимон

Еве зошто треба секојдневно да консумирате свеж лимон

Ова се причините поради кои ова чудесно овошје треба да биде дел од вашата исхрана.

1. Слободни радикали во акција

Витаминот Ц е најважен антиоксиданс и ги неутрализира слободните радикали во и надвор од клетките. Тие се одговорни за оштетувања на мембраните во клетките кои доведуваат до низа хронични болести.

2. Го буди имунолошкиот систем

Лимонската киселина е најголем непријател на бактериите и вирусите. Витаминот Ц ги задржува инфекциите на растојание.

3. Штити од рак

Лимонот содржи дури 22 антиканцерогени соединенија.

4. Ph – неутрален

Иако многумина мислат дека лимонот му смета на желудникот, тоа не е точно. Иако делува нелогично, тој е од алкална природа и не создава киселина.

5. Расположение и енергија

Ако често сте депресивни или нервозни, на оваа намирница треба да и дадете примат во вашата исхрана.

6. Чистач на дигестивниот тракт

Вашето тело напорно работи како би ја сварило храната. Сокот од лимон помага да се испере несаканиот материјал и токсините.

7. Нежна кожа

Благодарение на витаминот Ц, кожата останува млада и еластична. Лимонот потикнува здраво функционирање на црниот дроб, чија неправилна функција испливува на кожата.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко