Блага ракија – напитокот на зимата, ги брка болестите

Блага ракија – напитокот на зимата, ги брка болестите

Во многу краеви кај нас варената ракија се користи како лек против грип, настинка, воспалено грло и други болести.

Состојки:

  • 250 дл. ракија
  • 4 лажици шеќер
  • 100 дл. вода

Се става шеќер во лонец и се меша на оган, па кога ќе добие боја како карамел, се додаваат ракија и вода.

Се остава да зоврие и се служи топло.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*