Брзи топли пирошки за појадок – вкусни се и кога ќе се оладат

Брзи топли пирошки за појадок – вкусни се и кога ќе се оладат

Направете вкусни пирошки во вашиот дом за појадок.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 200 мл. млеко
 • 1 лажиче сол
 • 7 гр. сув квасец
 • 2 жолчки
 • 300 гр. пасиран варен компир
 • 3 лажици масло
 • сирење за фил
 • малку млеко

Подготовка:

 1. Се Става брашно со квасец, сол и масло и јајцата, па пасираниот компир на чинија и се замесува тесто со малку млако млеко, колку да биде тестото компактно.
 2. Се остава 40 минути да нарасне.
 3. Се премесува тестото и се сече на траки, се полнат со сирење и се витка пирошка.
 4. Се ставаат во загреано масло и се пржат, па се цедат на салфета.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*