Пица мекици со богат фил – брзи и лесни

Пица мекици со богат фил – брзи и лесни

Направете пица мекици.

Состојки:

 • 350 гр. брашно
 • 2 дл. вода
 • ½ квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол

Фил:

 • доматно пире
 • оригано
 • 150 гр. пармезан
 • 150 гр. салама
 • масло за пржење

Подготовка:

 1. Се става квасецот во млака вода и се става шеќер и брашно и се додава сол.
 2. Се меси тесто.
 3. Се дели на 4 топки откако ќе нарасне и се вадат топчиња како орев, па се развлекуваат и секое се премачкува со доматно пире, се става оригано, пармезан и шунка и се преклопува па се притискаат краевите да не истече.
 4. Се прави така со сите и се пржат на врело масло.

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство