Видео рецепт: Најбрзо тесто за пица,меко како душа

Видео рецепт: Најбрзо тесто за пица,меко како душа

Направете вкусно тесто за пица.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 250 мл. вода
 • 70 мл. масло
 • 15 гр. квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол

Подготовка:

 1. Во топла вода се рони квасецот и се додава шеќер.
 2. Се става пола брашно и маслото и се остава да впие малку тестото, па се става сол и се меша со маталка.
 3. Се става остатокот од брашното со мешање.
 4. Се меси потоа со раце тестото, па се става остатокот од маслото. Се остава вака 30 минути.
 5. Лесно премесете и развлечете.
 6. Детално во видеото:

Повеќе на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство