Брза и економична: Крем салата со сусам и сирење

Брза и економична: Крем салата со сусам и сирење

Направете вкусна салата со сирење и сусам.

Состојки:

 • 400 гр. сирење
 • 5 варени јајца
 • 100 гр. сусам
 • 150 гр. шунка
 • 50 гр. мајонез
 • сол
 • 5 кисели краставички
 • 100 гр. кисела павлака
 • 130 гр. пченка
 • магдонос и бибер

 

Подготовка:

 1. Се варат јајца, додека сусамот на умерена температура се пропржува.
 2. Се става сирење во сад ронето, сол и бибер, па исечени кисели краставички и шунка, мајонез и пченка исцедена, павлака и сусам.
 3. Се става магдонос и се меша.
 4. На крај се ставаат и јајцата.
 5. Се меша, се лади и служи.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство