Уштипци со неколку состојки – сите ќе се разбудат среќни

Уштипци со неколку состојки – сите ќе се разбудат среќни

Направете вкусни уштипци за Добро утро.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 300 гр. кисело млеко
  • сол и масло
  • 400 гр. брашно
  • 1 кесе прашок за пециво

Подготовка:

  1. Се матат јајцата и се додава кисело млеко и брашно со сол и прашок за пециво.
  2. Се меша додека не се добие хомогено и лепливо тесто.
  3. Се остава 10 минути, па се загрева масло, се вади од тестото со лажица и се пржат уштипците.
  4. Се ставаат на салфета да впие маснотија.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*