Стар рецепт за посни обланди

Стар рецепт за посни обланди

Колач кој ќе ве потсети на среќните денови, на детството…

Состојки:

  • 200 мл вода
  • 250 гр маргарин
  • 250 гр мелени посни бисквити
  • 200 гр мелени ореви
  • 100 гр црно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Растопете маргарин и чоколадо па измешајте и бисквити и мелени ореви. Густината на смесата регулирајте ја со млака вода. Кога добро ќе ги измешате сите состојки премачкајте ги корите обланди.
  2. Оставете еден час да стегне, па сечете и послужете со домашно кафе или чај.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта