Ручек на денот: Пилешко со зеленчук

Ручек на денот: Пилешко со зеленчук

Направете вкусен ручек со пилешко и зеленчук.

Мерките се изразени за две лица.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко месо
 • 2-3 моркови
 • 2-3 чешни лук
 • малку масло
 • вегета, сол, бибер
 • 1 лажиче павлака
 • 1 лажиче густин

Подготовка:

 1. Се прават шницли од пилешкото и се пржат на малку масло со зачините.
 2. Се додаваат ситно исечени моркови и лукот.
 3. Се става малку вод аи се остава со капак, да крчка 10 минути.
 4. Се мати 1 лажиче густин со малку вода и се става во смесата, па се става лажиче павлака.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*