Воздушести мекици кои нараснуваат – веднаш ќе се изедат

Воздушести мекици кои нараснуваат – веднаш ќе се изедат

Направете вкусни мекици со квасец.

Состојки:

  • 1 ¼ шолји топла вода
  • 1 лажица шеќер
  • ½ лажици квасец
  • 2 шолји брашно
  • масло за пржење

 

 

Подготовка:

  1. Се става во сад водата со шеќер и квасец, се додава сол и брашно и се меша.
  2. Се става неколку часа со крпа на ванглата да нарасне двојно.
  3. Се вадат топчиња, се прват кругови и се пржат на загреано масло, па се цедат на салфета.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси