Не го фрлајте бајатиот леб – направете деликатес кој се топи во уста

Не го фрлајте бајатиот леб – направете деликатес кој се топи во уста

Направете вкусен ручек со бајатиот леб од дома, наместо да го фрлите.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 150 мл. млеко
 • 200 мл. кисела вода
 • 80 мл. масло
 • 2 лажички песто сос
 • 150 гр. сирење
 • 150 гр. сувомеснато
 • малку сол и прашок за пециво
 • 1 стар леб
 • малку кашкавал

Подготовка:

 1. Се сече на мали делови лебот, па во сад се матат јајца со млеко и кисела вода со масло. Се става песто, прстофат прашок за пециво и сол.
 2. Се става лебот и се остава да впие и да се соедини.
 3. Се додава по потреба кисела вода ако ви е сув лебот.
 4. Се додава и изронетото сирење, па сеченото сувомеснато по избор.
 5. Се става во тепсија со хартија за печење.
 6. Се пече околу 30 минути на 200 степени, а пред крај се става кашкавал и се враќа да се стопи.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство