Бабина погача фокача: Посна, мирисна и крцкава

Бабина погача фокача: Посна, мирисна и крцкава

Направете мирисна погача која сите ќе ја обожаваат!

Состојки:

 • 400 гр брашно
 • 200 мл млака вода
 • малку маслиново масло
 • сол
 • шеќер
 • 20 гр квасец

Состојки

 • 1 главица кромид
 • 4 чешниња лук
 • 4-5 кисели краставички или маслинки
 • 1 домат
 • оригано
 • 2 гранчиња рузмарин

Начин на подготовка:

 1. Со млака вода, квасец, малку масло, шеќер и сол замесете меко глатко тесто. Оставете го да нарасне. Развлечете го на 2 см дебелина па ставете во намастена тепсија. Оставете повторно 20 минути да одмара. 
 2. Со четкичка намачкајте маслиново масло по тестото, па ставете го филот од зеленчук. Посипете со оригано, рузмарин и крупна сол. Печете на 200 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта