Традиционални и празнични: Неодоливи линзери – уживање за сите сетила

Традиционални и празнични: Неодоливи линзери – уживање за сите сетила

Традиционални австриски кекси – се прават брзо и лесно!

Состојки:

 • 300 гр глатко брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 јајце
 • 150 гр путер
 • 100 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • кора од лимон или портокал
 • џем
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Од состојките замесете тесто и оставете еден час во фрижидер да одмори. Развлечете го тестото, а потоа со калапи обликувајте кекси по желба. Потребни ви се две половини – една без дупче и една со дупче.
 2. Така подготвените кекси наредете ги на мрсна хартија и печете ги во претходно загреана рерна на 180 степени. Премачкајте ги половини без дупчиња со џем и на нив ставајте ги кексите со дупчиња, па посипте со шеќер во прав.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта