Домашни и брзи: Киндер обланди со два фила

Домашни и брзи: Киндер обланди со два фила

Направете брзи и лесни киндер обланди.

Состојки:

 • 600 гр. шеќер
 • 200 мл. вода
 • 3 листа обланда
 • 600 гр. млеко во прав
 • 250 гр. маргарин
 • 100 гр. чоколадо

Подготовка:

 1. Се ставаат водата и шеќерот на шпорет и се варат 10 минути.
 2. Се растопува чоколадото на пареа.
 3. Се мати маргарин со млекото во прав, па се додава врелиот истопен шеќер, се мати околу две минути и се дели смесата на два дела.
 4. Во еден се става чоколадото.
 5. На првата обланда се става чоколаден фил, на втората обичен, па третата се става најгоре.
 6. Добро притиснете и оладете.
 7. Горе декорирајте со чоколадо.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта