Одличен рецепт: Сочен колач со јаболка (Видео)

Одличен рецепт: Сочен колач со јаболка (Видео)

Брзо се подготвува, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

 • 5 јајца
 • 250 гр брашно
 • 100 гр ореви
 • 700 гр јаболка
 • 100 гр суво грозје
 • 100 гр путер
 • 200 гр шеќер
 • 2 лажици какао
 • кора од лимон
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр чоколадо
 • цимет

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте мелени ореви, суво грозје, путер, кора од лимон, брашно со прашок за печиво и добро измешајте. 
 2. Поделете на половина и во еден дел додајте какао. Плехот намастете го и посипете го со брашно. Јаболката исчистете ги и изрендајте, па засладете ги по желба и додајте малку цимет. 
 3. Во плех прво ставете го темниот дел па исцедените јаболка и преку прекријте го светлиот дел. 
 4. Печете на 180 степени околу 40 минути. Прелијте со чоколадо.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед