Специјалитет: Запечено деликатесно сирење во фолија

Специјалитет: Запечено деликатесно сирење во фолија

Направете нешто повкусно од деликатес, мезе за кое нема заборав.

Состојки:

 • 200 гр. сирење на кришки
 • 4 маслинки без семки
 • 3 домати
 • 2 чешни лук
 • 1 лажиче шеќер
 • 5 лажици масло
 • 8 препечени кришки леб

Подготовка:

 1. Се редат на големо парче фолија парчињата сирење, па се става масло и бибер.
 2. Се печат убаво на загреана рерна на 180 степени 10 минути.
 3. Се загрева масло во тава се става лук и маслинки, домати сечени и шеќер и се прави сос.
 4. Се вари додека не згусне, па се сервира сирењето со сос и леб.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки