Ручајте како крал: Пилешко филе со шампињони и зеленчук

Ручајте како крал: Пилешко филе со шампињони и зеленчук

Хранлив оброк кој ќе го правите често…

Состојки:

 • 500 гр пилешко месо
 • 1 праз
 • 400 гр шампињони
 • 1 краставица
 • 2 моркови
 • 100 гр зелка
 • 100 гр црвена зелка
 • 50 мл соја сос
 • масло
 • кари

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото, морковите, празот, краставичките исечкајте ги на стапчиња, а шампињоните на листови, зелката на резанки. 
 2. На малку масло пропржете моркови малку да омекнат, додајте праз, краставици и шампињони. Додајте зачини по вкус, сол, бибер, вегета. Динстајте додека зеленчукот и месото не омекнат. 
 3. Пред крај во пилешкото со зеленчук и шампињони додајте зелка и продолжете со динстање. Потоа додајте соја сос, кари и сè добро измешајте. Сè пржете уште 5 минути. Ручекот е готов. 
 4. Како прилог со ова јадење најдобро е да послужите обичен варен ориз.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*