Запечени палачинки со пица фил – појадок, ручек или вечера

Запечени палачинки со пица фил – појадок, ручек или вечера

Направете вкусни солени палачинки за појадок.

Состојки:

 • 6 палачинки
 • 200 гр. кајмак
 • 100 гр. кечап
 • 250 гр. шунка
 • 150 гр. кашкавал
 • 10 маслинки
 • 1 лажиче оригано
 • 1 јајце
 • 200 мл. јогурт
 • малку сол

Подготовка:

 1. Се прават палачинки на вообичаен начин, а може да користите и купечки.
 2. Се премачкуваат со кајмак и кечап, па се редат кругови шунка и рендан кашкавал, оригано и сецкани маслинки.
 3. Се завиткуваат палачинките,, па се ставаат во подмачкан плех.
 4. Се мати јајце со јогурт и сол и се става врз палачинките.
 5. Се печат на 220 степени околу половина час.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*