Полнети шампињони со ајвар – специјалитет кој не се заборава

Полнети шампињони со ајвар – специјалитет кој не се заборава

Направете вкусни полнети шампињони со ајвар.

Состојки:

  • 10 шампињони
  • 5 лажици ајвар
  • 100 гр. колбаси
  • 5 маслинки
  • 200 гр. сирење
  • 150 гр. кашкавал
  • 2 лажици маслиново масло

 

Подготовка:

  1. Се мијат и чистат шампињоните, им се тргаат дршките, па се редат на тепсија со хартија за печење.
  2. Се става прво до половина ајвар, па се става сирење и рендан кашкавал во печурките. Се прелива секоја со малку маслиново масло.
  3. Се печат во загреана рерна на 200 степени половина час.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки