Ретко ни текнува на ова овошје – крие цела ризница со здравје

Ретко ни текнува на ова овошје – крие цела ризница со здравје

Дуњата е овошка која многу помага и богата е витамини и минерали.

Има витамин Ц, Б1, Б2, каротен, калциум, магнезиум, калиум и натриум.

Имаат протеини и диетални влакна дуњите во себе.

Имаат и редок витамин Б17 кој има антиканцерогено дејство.

Спречуваат болки во стомак, инфективни болести, и овозможуваат добра работа на цревата.

Го намалуваат притисокот и поволни се за лекување краници, дишни патишта и за непријатен здив.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*