Брза погача за вечера – ќе замириса цел стан

Брза погача за вечера – ќе замириса цел стан

Направете супер вкусна погача за вечера.

Состојки:

  • 300 гр. брашно
  • 3 јајца
  • 250 мл. кисело млеко
  • 150 мл. млеко
  • 100 мл. масло
  • 1 прашок за пециво
  • 1 лажиче сол

Подготовка:

  1. Се става во вангла брашно со прашок за пециво, сол, па се ставаат сите други состојки.
  2. Се подмачкува тепсија, па се става тестото, па се пече на 200 степени, додека не порумени.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб