Супер се за со тартар и пиво: Деликатесни поховани модри патлиџани

Супер се за со тартар и пиво: Деликатесни поховани модри патлиџани

Направете вкусни поховани патлиџани.

Состојки:

  • 1 модар патлиџан
  • 3 јајца
  • 500 гр. брашно
  • 1 кесе пармезан

Подготовка:

  1. Модриот патлиџан се мие и лупи, па се сече по должина или на тркалца.
  2. Се валка во јајца и во брашно, па пак во јајца и пармезан.
  3. Се пржи на врело масло.

 

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт