Вкусни мини колачиња со банани и јаболка

Вкусни мини колачиња со банани и јаболка

Направете вкусни колачиња со банани и јаболка.

Состојки:

 • 250 гр. брашно
 • 80 гр. путер
 • 50 гр. шеќер
 • 1 јајце
 • 2 јаболки
 • 1 банана
 • ½ лимонов сок
 • 1 лажиче цимет
 • 1 ванилин шеќер
 • ½ прашок за пециво
 • 1 рака ореви исечени

Подготовка:

 1. Се чистата јаболките и бананите, се лупат и сечат во чинија на коцки.
 2. Во нив се додаваат цимет и 1 лажица шеќер, сок од лимон.
 3. Се меша брашното со прашок за пециво и се додаваат јаболките со бананите. Ставете путер и ванилин шеќер, разматено јајце и се добро измешајте.
 4. Се става хартија на плех и се вади со лажица од смесата, се става ат и ореви на секое колаче.
 5. Се печат на 180 степени 30 минути.
 6. Украсете по желба.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед