Гурмански паприкаш

Гурмански паприкаш

За следниот ручек подгответе вкусен гурмански паприкаш.

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 300 гр пилешко месо
 • 2 главици кромид
 • 1 лажичка варен домат
 • 1 пиперка
 • 2 моркови
 • црвена пипер
 • листови магдонос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На загреано масло пропржете ситно сечкан кромид, додајте на кругови исечкани моркови, исечкана пиперка, месо, зачинете по вкус па ставете половина чаша вода и динстајте со повремено доливање вода. 
 2. Додајте лажичка варени домати, малку црвена пипер, на коцки сечкан компир, налијте половина литар вода и гответе додека не биде готово. На крај измешајте половина лажичка ситно сечкани листови магдонос и малку мелен бибер.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*