Десерт за секој ден: Рецепт за најдобри бели коцки

Десерт за секој ден: Рецепт за најдобри бели коцки

Направете вкусни бели коцки од кои на сите дома ќе им застане здивот.

Состојки:

 • 175 мл. млеко
 • 4 јајца
 • 300 гр. шеќер
 • 150 гр. маргарин
 • 400 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 400 гр. бело чоколадо
 • 150 гр. црно чоколадо

Подготовка:

 1. Се загрева рерната на 180 степени. Се матат јајцата со шеќер и се растопува маргаринот па се додава и тој.
 2. Се меша и се додава брашно и прашок за пециво, па подгреаното млеко.
 3. Се меша се убаво и се става во плех, се пече 20 минути, а потоа се сече на коцки.
 4. Се растопуваат и белото и црното чоколадо и се поливаат коцките со бело чоколадо, па се декорираат и со црното горе.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед