Деликатес од рано наутро: Брз бурек со месо без кори

Деликатес од рано наутро: Брз бурек со месо без кори

Направете вкусен бурек без кори.

Состојки:

  • 1 главица кромид
  • 300 гр. мелено месо
  • 5 јајца
  • 1 јогурт
  • 15 лажици брашно
  • 1 прашок за пециво
  • зачини

Подготовка:

  1. Се пржи ситно сечениот кромид со месото и се додаваат зачини по ваш вкус, сол, бибер, вегета…
  2. Се соединува со измешани пет јајца со јогурт и брашно и прашок за пециво.
  3. Се пече во рерна се на 200 степени околу половина час.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*