Макарони со печурки

Макарони со печурки

Вкусни тестенини со печурки…

Состојки:

 • 400 гр макарони
 • 300 гр печурки
 • 1/2 главица кромид
 • магдонос
 • 50 гр маст
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • коцка за супа

Начин на подготовка:

 1. Макароните згответе ги во солена вода и исцедете ги. Печурките исечкајте ги и пропржете ги со исечкан кромид и магдонос. На крај додајте разматени јајца полека да се стврднат и една коцка за супа. Ако е прегусто долијте вода и измешајте со макароните. 
 2. Сè заедно ставете во добро намастен сад, од горе ставете печурки и прелијте со растопена маст. Печете 25-30 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки