Кифлички меки како душа за појадок – сите ќе сакаат да ви го украдат рецептот

Кифлички меки како душа за појадок – сите ќе сакаат да ви го украдат рецептот

Утрото нека започне со кифлички. Ќе замириса домот.

Состојки:

 • ½ л. млеко
 • 800 гр. брашно
 • 1 квасец
 • 1 јајце
 • 1 шолја масло (мала шолја)
 • 1 лажиче сол
 • 1 маргарин

 

Подготовка:

 1. Се раствора квасецот во млеко и се додава масло со сол о брашно, па се замесува тесто.
 2. Се развлекува се премачкува со пола маргарин и се преклопува по должина тестото, п се остава 20 минути.
 3. Се развлекува пак и се премачкува со другата половина маргарин. Се преклопува и повторно по 20 минути се расукува.
 4. Се сечат траки и се виткаат кифлички.
 5. Се премачкуваат со јајца и се печат на загреана рерна на 200 степени 40 минути.
 6. Може да ставите сусам, ким или ленено семе.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана