Вкусни ражничи од телешко и свинско месо

Вкусни ражничи од телешко и свинско месо

Подгответе вкусни ражничи…

Состојки:

  • 500 гр свинско месо
  • 500 гр телешко месо
  • 2 лажици зачин
  • 4 главици кромид
  • 2 големи пиперки
  • 2 помали модри патлињани
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте го месото на коцки, посипете со зачин и оставете го да отстои 30 минути. На поголеми парчиња исечкајте кромид, патлиџан и пиперки. 
  2. На стапчиња за ражничи ставајте наизменично парчиња месо и зеленчук. На крај премачкајте ги со масло и печете на загреана скара или во поголема тава. 
  3. Послужете со помфрит и ајвар.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*