Брз оброк: Плескавици од стар леб (Видео)

Брз оброк: Плескавици од стар леб (Видео)

Послужете ги како грицки или предјадење, може и како прилог со некое јадење…

Состојки:

 • 200 гр стар леб
 • 300 мл млеко
 • 4 јајца
 • масло
 • 150 гр шунка
 • малку црвена пипер
 • бибер
 • сол
 • 50 гр сирење
 • 2-3 кисели краставички
 • 100 гр брашно
 • 100 гр презла

Начин на подготовка:

 1. Лебот добро исцедете го, додајте 2 јајца, на коцки сечкана шунка и краставички, издробено сирење, малку сол и бибер, малку презла и сè добро изедначете. На хартија за печење ставете брашно и презла. Јајцата разматете ги. 
 2. Со раце обликувајте плескавици, извалкајте ги во брашно, јајца па во презла и редете во намастен плех. Печете околу 30 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта