Вкусот на есента: Колач со цимет и тиква

Вкусот на есента: Колач со цимет и тиква

Направете вкусен колач со тиква.

Состојки:

 • 300 гр. рендана тиква
 • 100 гр. шеќер
 • 250 гр. брашно
 • 100 гр. сечени ореви
 • 1 дл. масло
 • ½ лажички сода
 • 1 лажиче цимет
 • 8 лажици џем по избор
 • 5 лажици мелени ореви

Подготовка:

 1. Се ренда тиквата и се става шеќер и сода, па се остава 15 минути.
 2. Се додава масло со брашно, сечени ореви и цимет и се меша се убаво.
 3. Се става се заедно во подмачкан плех, па се пече на 180 степени 40 минути.
 4. Се премачкува врелиот колач со џем и се ставаат мелени ореви.
 5. Се сече на коцки.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта