Карфиол салата – совршен почеток на ручекот

Карфиол салата – совршен почеток на ручекот

Направете вкусна салата со карфиол.

Состојки:

  • 1 кг. карфиол
  • 1 шолјичка масло
  • 1 шолјичка оцет
  • 1 главица кромид
  • ситно сечен магдонос
  • бибер и сол

Подготовка:

  1. Се ситни карфиолот на цветови и се мие, се става во зовриена вода со сол.
  2. Се прави прелив од маслото со оцет, кромид ситно сечен, магдонос, сол и бибер.
  3. Се цеди карфиолот, се става прелив на него.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство