Обратете внимание овие знаци: Еве како да препознаете дали месото е расипано

Обратете внимание овие знаци: Еве како да препознаете дали месото е расипано

Секогаш е важно да знаете дали месото кое го купувате е свежо или расипано.

Силната црвена боја често може да излаже, но најсигурен показател е непријатниот мирис на месото.

Кога бирате месо, прво што треба да направите е да го погледнете датумот на производство/рокот на траење на месото.

Бојата на месото, како што веќе напоменавме, може да излаже. Светло црвената боја не значи дека месото е свежо, ниту потемна боја не значи дека месото е расипано. Бојата зависи од изложеноста на кислород, но и топлината и светлото во продавницата.

Помирисајте го месото, тоа е сигурен показател. Доколку мириса непријатно, не е добро за јадење, колку и да изгледа свежо.

Ако месото има слузава текстура, тоа веројатно значи дека бактериите почнале да се множат на површината.

Останатите показатели кои ќе ви откријат дали месото е свежо или расипано погледнете ги во видеото:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко